شوراهای حل اختلاف تخصصی تر می شود

به گزارش مدرسه مالک اشتر، نمایندگان مجلس با تصویب 3 ماده از لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف، ساختار و تشکیلات مرکز و شورا را در این لایحه تعیین کردند.

شوراهای حل اختلاف تخصصی تر می شود

به گزارش مدرسه مالک اشتر به نقل از خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه 29 دی) قوه مقننه، در جریان بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف ماده 1 این لایحه را با 199 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در صحن تصویبکردند.

براساس ماده 1 این لایحه؛ به منظور حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی، شوراهای حل اختلاف که در این قانون به اختصارشورا نامیده می شوند، زیرنظر قوه قضائیه وبا شرایط مقرر در این قانون تشکیل می گردند.

در ادامه نمایندگان ماده 2 این لایحه با 194 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در صحن مصوب کردند.

براساس ماده 2 لایحه مذکور؛ برنامه ریزی و راهبری شوراها توسط مرکز حل اختلاف که در این قانون به اختصارمرکز نامیده می گردد، انجام می گیرد.

همچنین در تبصره این ماده نیز آمده است؛ مرکز زیر نظر رئیس قوه قضائیه اداره می گردد و رئیس مرکز با حکم رئیس قوه قضائیه منصوب می­ گردد.

همچنین نمایندگان ماده 3 این لایحه را نیز با 183 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

در ماده 3 نیز آمده است؛ معین محدوده فعالیت جغرافیایی شوراها در هر حوزه قضائی بر عهده رئیس همان حوزه قضائی می باشد.

همچنین در تبصره 1 ماده 3 آمده است؛ شعب شوراها در شهرها و در صورت لزوم در روستاها و دهستان ها به تشخیص رئیس قوه قضائیه به تعداد لازم تشکیل می گردد. رئیس قوه قضائیه می تواند این امر را به رئیس مرکز تفویض کند.

همچنین براساس تبصره 2 ماده 3؛ برای رسیدگی به امور فنی و صنفی در دعاوی و شکایات فیمابین اصناف و همچنین برای دعاوی و شکایات فیمابین اقلیت های دینی موضوع اصل سیزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ترتیب مقرر در این قانون، شوراهای حل اختلاف تخصصی قابل تشکیل است.

منبع: جام جم آنلاین

به "شوراهای حل اختلاف تخصصی تر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوراهای حل اختلاف تخصصی تر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید